Bellefontaine Examiner

Switch to desktop

BHS girls cruise, WL-S boys edge host Raiders in local meet

TRACK & FIELD ROUNDUP

Bellefontaine’s girls track and field team continued to dominate and West Liberty-Salem’s boys provided an exciting finish Friday as both squads won the Benjamin Logan Raider Invitational.

The Chieftain girls won eight events and claimed a top three spot in 12 of 17 events as they cruised to the meet title on Friday with 142 points. Jonathan Alder was a distant second with 102 points and Urbana slipped past the Raiders 92.5-91.5 for third place.

Indian Lake finished in fifth with 61 points, Bethel tied with Riverside for sixth with 36 points each, WL-Salem’s B squad was ninth with 28.5 points, Triad took 11th with 14 points and Calvary Christian was 12th with five points.

The Tiger boys saw a standout effort from Taylor Cordell as he helped the team hold off the host Raiders 127.5-113.5 to finish first.

Jonathan Alder came in third with 94 points, Urbana was fourth with 77.5 points, Bethel edged the Chieftains 73-72.5 to take fifth and Indian Lake was seventh with 49.5 points. Triad came in ninth with 16 points, Riverside was 10th with five points and Calvary Christian was 12th with one point.

JohnsonBHS BL Wl-S track
LEFT: Bellefontaine’s Brenda Johnson throws the shot put during Friday’s meet at Benjamin Logan. Johnson won the event. RIGHT: Benjamin Logan’s David Wenger and Aaron Scott, right, compete in the 3,200-meter relay. EXAMINER PHOTO | MATT HAMMOND

 

Girls results

Recording wins for the BHS girls were Jessica Kinchen in the 100 hurdles (16.8), Amber Jones in the 800 (2:41.1), Regan Price in the 200 (27.06), Kameren Haley in the long jump (15-10 1/4), Brenda Johnson in the shot put (40-10), Alexa Haushalter in the pole vault (10-0), the 400 relay of Kinchen, Price, Haley and Ashley Artis (51.6) and the 800 relay of Price, Kinchen, Haley and Artis (1:52.6).

Runner-up performances came from Kinchen in the 300 hurdles (51.6), Jazmyn Haley in the discus (111-9 1/2) and Shauna Smith in the shot put (36-4 1/2), while third-place finishes came from Jones in the 1,600 (5:56.1) and the 1,600 relay of Price, Artis, Rebecca Carman and Olivia Breckler (4:27.1). Artis added a fourth-place effort in the high jump (4-8).

Earning wins for Ben Logan were Alex Thompson in the high jump (5-0) and Monica Mannings in the 100 (13.2).

Coming in second were Mannings in the 200 (27.3) and the 400 (1:05.4) and Marissa Wilbur in the 100 hurdles (17.5), while third-place finishes came from Wilbur in the 300 hurdles (51.7), Ciarra Wirick in the 100 hurdles (18.05) and Madison Leis in the pole vault (9-6), which is a new school record.

Placing fourth were the 800 relay of Mannings, Wirick, Wilbur and Tayler Rose (1:56.7) and the 3,200 relay of Morgan Allen, Hannah Boysel, Lauren Johns and Lindsey Longbrake (11:47.3).

Wilbur also set a new school record in the triple jump with a distance of 33-10.

Indian Lake’s highest finisher was Ellen Schwieterman who was second in the pole vault (9-6).

Sean Pusey came in third in the discus (97-7 3/4), while other third-place finishes came from the 400 relay of Josie Corwin, Heidi Sanabria, Emali Sroufe and Caylee Wurster (54.09) and the 800 relay of the same foursome (1:56.5).

Adding fourth-place finishes for IL were Wurster in the 100 (13.7) and the 200 (28.1), Sanabria in the 300 hurdles (52.8) and the 1,600 relay of Corwin, Sroufe, Dianna Meek and Corine Thomas (4:42.7).

Ella Jackson sparked Riverside with runner-up finishes in the 1,600 (5:55.06) and the 3,200 (12:55.8).

Also for the Pirates, Brooke Hickey was fifth in the 100 hurdles (18.6), seventh in the 300 hurdles (54.06) and the long jump (13-8) and eighth in the high jump (4-6), Kerri Meade was third in the high jump (4-10) and seventh in the 100 (14.03) and Emily Teague was sixth in the 800 (2:50.9).

Triad saw Katie Lament take fourth in the 3,200 (13:41.6), Allyssa Eaton finish fifth in the high jump (4-8) and Jennifer Chirinos place sixth in the 400 (1:08.4).

Placing eighth were the 800 relay of Shelby Keatley, Eaton, Lauren Sizemore and Chirinos (2:03.1) and the 3,200 relay of Lament, Alyssa Ferguson, Megan Partlow and MeKayla Campbell (14:15.5).

For the WL-Salem girls, Maddie Gantz was third in the shot put (33-6 1/2) and fourth in the discus (95-3), Lauren Godwin was fourth in the shot put (31-9) and Brooke Markin was fourth in the pole vault (9-0).

Maria Salmonowicz led Calvary Christian with a fifth-place finish in the 1,600 (6:02.5) and an eighth-place finish in the 3,200 (14:09.7).

Boys results

Taylor Cordell gave another stellar performance to highlight WL-Salem’s victory by winning three events. The standout took first in the long jump (19-1 1/2), the 100 (11.5) and the 110 hurdles (15.7) and added a third-place finish in the 300 hurdles (42.1).

Aaron Scott also claimed a first-place finish in the 3,200 (10:23.04).

Finishing in second were Conner Karg in the 400 (52.0), Joey Adams in the 3,200 (10:30.7), Alex Gardner in the discus (144-4), the 1,600 relay of Kelvin Shank, Karg, Ross Hickenbottom and Trevor Anderson (3:35.2) and the 3,200 relay of Joey Adams, Alex Adams, Scott and Ross Kelley (8:56.02).

Coming in third were Shank in the 200 (23.6), Alex Adams in the 1,600 (4:42.4) and the 800 relay of Shank, Karg, Anderson and Jacob Ortman (1:35.5), while fourth-place finishes were added by Gardner in the shot put (42-3) and Alex Adams in the 800 (2:11.5).

First-place finishes for the Raiders came from David Wenger in the 800 (2:05.8) and the 1,600 (4:41.3), Tanner Penwell in the shot put (48-6), the 400 relay of Matt Wilt, Trent Rees, Craig Boling and Jeremy Brisson (45.3) and the 3,200 relay of Wenger, Wyatt Warren, Bryce Gray and Dan Kuhmer (8:51.01).

Placing second were Boling in the 110 hurdles (16.1) and the 300 hurdles (41.6) and the 800 relay of Wilt, Rees, Boling and Brisson (1:35.2) with third-place finishes coming from Landon Johnson in the discus (135-8) and Brisson in the 100 (11.9).

Taking fourth were Warren in the 3,200 (11:03.9), Aaron Crosby in the high jump (5-6) and Davis Bowers in the pole vault (10-6).

The Chieftains saw runner-up finishes from Ryan Dunn in the 800 (2:08.3) and the 1,600 (4:41.8), Chantz Rose in the shot put (46-5) and Chase Wilcoxon in the pole vault (12-0).

Taking third was Blake Olson in the 3,200 (11:00.3), while fourth-place finishes came from Rose in the discus (134-2) and Bob Vermillion in the high jump (5-6).

Ben Wahl won the Lakers only event after taking first in the pole vault with a height of 12-6.

Placing third were Brad McIntire in the 800 (2:10.8) and the 3,200 relay of Shane Asman, Daniel Fry, Zack Oakley and McIntire (9:15.7), while fourth-place finishes came from Chris Teague in the 400 (53.0), the 800 relay of Wahl, Teague, Hunter Vance and Cole Wurster (1:37.0) and the 1,600 relay of Teague, Vance, McIntire and Cole Merritt (3:38.8).

Seth Donohoe powered Triad with a win in the high jump (6-0) and a seventh-place finish in the long jump (17-10 1/2). Drew Loveless added a sixth-place finish in the 100 (12.2) and an eighth-place finish in the 200 (24.1).

For the Pirates, Ryan Davidson was sixth in the 200 (23.97) and the 800 relay of Sean Perkins, Levi Stapleton, Jesse Kean and Davidson were seventh (1:42.8).

The Spartans saw an eighth-place finish from the 800 relay of Alex McGillis, Ian McGillis, Christian West and Daniel Salmonowicz (1:49.0).

Tiger girls compete at Wayne

West Liberty-Salem’s girls track and field team sent some of its more experienced runners to compete at the talented Wayne Invitational on Thursday and Friday.

The Tigers battled Division I and Division II programs and did not score a team point, but did set two school records.

Wayne won the girls meet with 109.5 points, Gahanna Lincoln was second with 86 points, Mason took third with 66.5 points, Sycamore was fourth with 54 points, Troy was fifth with 49.5 points and Centerville was sixth with 49 points.

Get more track & field coverage in Monday's Examiner.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn