Bellefontaine Examiner

Switch to desktop

Chiefs sweep Logan County meet titles

TRACK & FIELD ROUNDUP

One win was expected, but there were plenty of other surprises as Bellefontaine’s boys and girls track and field squads swept the Logan County meet Tuesday afternoon at Indian Lake High School.

 “The girls were business as usual as we try to stay healthy for the (Central Buckeye Conference) meet in two weeks,” said BHS head coach Ben Davis. “Our boys stepped it up in the field events to reclaim the team championship that Ben Logan has held for a couple of years. Coach Kevin Butler’s crew has a nice team this year.”

Shotput Rose2 Girls 3200relay2
LEFT: Bellefontaine’s Chantz Rose competes in the boys shot put on Tuesday during the Logan County meet at Indian Lake High School. Rose won the event with a throw of 45-0 1/2. RIGHT: From the left, Benjamin Logan’s Lindsey Longbrake, Bellefontaine’s Kinsey Harman and Indian Lake’s Katie Ray compete in the girls 3,200 relay Tuesday. EXAMINER PHOTOS | AARON LaBATT

The Chieftain girls delivered another impressive performance by winning 12 of 17 events on their way to claiming the Logan County girls title. They won with 158 points, while Benjamin Logan was a distant second with 82 points. Indian Lake finished in third with 56 points, Riverside was fourth with 30 points and Calvary Christian was fifth with 15 points.

While there was little suspense in the girls meet, the Chieftain boys delivered a small surprise as they avenged some earlier season losses to win the Logan County meet boys title.

Bellefontaine outlasted Ben Logan 124-113 to finish first, the Lakers were third with 84 points, the Pirates were fourth with 30 points and the Spartans were fifth with six points.

Girls results

Haley long-jump

Bellefontaine’s Kameren Haley competes in the girls long jump during Tuesday’s Logan County meet.

Earning wins for the BHS girls were Alexa Haushalter in the pole vault (10-6), Kameren Haley in the long jump (15-7 1/4), Shauna Smith in the discus (106-0), Brenda Johnson in the shot put (39-5), Jessica Kinchen in the 100 hurdles (16.2), Olivia Breckler in the 400 (1:09), Rebecca Carman in the 300 hurdles (51.2) and Amber Jones in the 800 (2:36.8).

All four of the Chieftain’s relay teams also finished in first. That included the 400 relay of Regan Price, Kameren Haley, Ashley Artis and Kinchen (52.08), the 800 relay of Haley, Price, Artis and Kinchen (1:51), the 1,600 relay of Carman, Anya Smith, Jones and Breckler (4:45.2) and the 3,200 relay of Maddie Butler, Kinsey Harman, Karen Garcia and Destiny Brown (11:31).

Finishing second were Anya Smith in the 400, Shauna Smith in the shot put (37-1), Artis in the high jump (4-10), Johnson in the discus (105-5) and Butler in the 3,200 (14:24.9).

Monica Mannings recorded two wins for Ben Logan by taking first in the 100 (13.4) and the 200 (27.3).

Runner-up finishes for the Raiders came from Marissa Wilbur in the long jump (14-3), the 100 hurdles (17.09) and the 300 hurdles (52.4), Ciarra Wirick in the high jump (4-10) and the pole vault (9-6) and the 3,200 relay of Lindsey Longbrake, Hannah Boysel, Lauren Johns and Morgan Allen (11:38).

Indian Lake had no first-place finishers, but did see second-place efforts from Caylee Wurster in the 100 (13.6) and the 200 (28.1), the 400 relay of Wurster, Josie Corwin, Heidi Sanabria and Emali Sroufe (53.), the 800 relay of Wurster, Corwin, Sanabria and Sroufe (1:54.2) and the 1,600 relay of Sroufe, Dianna Meek, Katie Ray and Corine Thomas (4:50.9).

Riverside’s Ella Jackson won the 3,200 (13.17.8) and was second in the 1,600 (5:57.7), while Kerri Meade won the high jump (5-0).

Calvary Christian’s Maria Salmonowicz turned heads by winning the 1,600 (5:56.5) and was also second in the 800 (2:54.07).

Boys results

Bellefontaine’s boys won just six events, but had plenty of support from their other placers.

Recording wins for the Chieftains were Bob Vermillion in the high jump (5-8), Chase Wilcoxon in the pole vault (13-0), Jacob Houchin in the long jump (18-3 1/4), Chantz Rose in the shot put (45-0 1/2), Ryan Dunn in the 800 (2:09.8) and Blake Olson in the 3,200 (10:54.2).

Kuhmer 3200relay

Benjamin Logan’s Dan Kuhmer runs in the 3,200 relay during Tuesday’s Logan County meet.

Coming in second were Rose in the discus (127-10 1/2), Wilcoxon in the 110 hurdles (18.9), Vermillion in the 300 hurdles (45.1), Alex Schinker in the high jump (5-8), Storm Harman in the 1,600 (4:59.5), the 3,200 relay of Dunn, Harman, Cody Proffitt and David Guajardo (9:06) and the 1,600 relay of Vermillion, Proffitt, Dyllan Laber and Andrell Roberts (3:43.4).

First-place finishes for Ben Logan came from Craig Boling in the 110 hurdles (16.2) and the 300 hurdles (43.6), Landon Johnson in the discus (155-2), Jeremy Brisson in the 100 (11.8), David Wenger in the 1,600 (4:59.2), the 400 relay of Matt Wilt, Mack Horton, Brisson and Boling (45.6) and the 3,200 relay of Wenger, Dan Kuhmer, Wyatt Warren and Bryce Gray (9:02).

Placing second were Johnson in the shot put (44-3 1/2) and the 800 relay of Wilt, Boling, Brisson and Trent Rees (1:35.9).

Indian Lake saw wins from Chris Teague in the 400 (52.1), the 800 relay of Teague, Hunter Vance, Ben Wahl and Cole Wurster (1:35.1) and the 1,600 relay of Teague, Vance, Cole Merritt and Brad McIntire (3:40.9).

Runner-up efforts came from Wahl in the pole vault (12-6), Merritt in the long jump (17-9 1/2), McIntire in the 800 (2:11.3), Wurster in the 200 (23.6), Zack Oakley in the 3,200 (11:29.7) and the 400 relay of Merritt, Wahl, Vance and Wurster (45.9).

For Riverside, Ryan Davidson won the 200 (23.4) and was second in the 100 (11.8) and Sean Perkins was second in the 400 (54.3).

CCS 3200relay

Calvary Christian’s Scott Brunson hands the baton to teammate Ben Tanner during the boys 3,200 relay race Tuesday at Indian Lake High School.

WL-Salem sweeps Champaign County

West Liberty-Salem’s track and field dominance continued Tuesday as both the boys and girls claimed Champaign County meet titles at Graham High School.

The Tiger girls coasted to a first-place finish with 177 points, Urbana was second with 94 points, Mechanicsburg took third with 46 points and Triad edged host Graham 18-17 to finish fourth.

An equally as powerful performance came from the Tiger boys, who won with 126 points. The Hillclimbers clipped the Falcons 75-72 for third, M’burg was fourth with 58 points and the Cardinals were fifth with 22 points.

“It was not our best night on the track,” said WL-Salem boys head coach Bart Zirkle. “With great weather I expected to see some better times, but we were all-around slow tonight. We must run better this Friday at Ben Logan if we want to compete for a win.”

Maddie Gantz highlighted the Tigers’ performance on Tuesday, setting a new school record in the discus with a winning toss of 111-4. The previous record was held by Stephanie McCullough in 2006. Gantz also won the shot put with a throw of 33-2.

Also recording first-place finishes for the Tigers were Morgan Freyhof in the 100 (13.3) and the 200 (27.5), Abigail Rabenstein in the 100 hurdles (17.1) and the 300 hurdles (48.8), Meghan Vogel in the 800 (2:26.7) and the 1,600 (5:30.05), Megan Etgen in the pole vault (9-6), Alyssa Strickland in the 3,200 (12:18.2), the 400 relay of Michaela Rausch, Etgen, Freyhof and Rabenstein (52.5), the 800 relay of Rausch, Rabenstein, Darby Thomas and Savanna Shipp (1:53.5) and the 3,200 relay of Vogel, Strickland, Caylee Karg and Shawnda Henault (10:11.5).

Finishing second were Thomas in the 400 (1:04.1), Rausch in the 100 (13.9), Henault in the 3,200 (12:23.3), Megan Etgen in the long jump (13-10 1/4), Mollie Etgen in the discus (89-7), Lauren Godwin in the shot put (31-3), Brooke Markin in the pole vault (8-6) and the 1,600 relay of Rabenstein, Thomas, Vogel and Karg (4:30.8).

WL-Salem’s boys saw wins from Taylor Cordell in the 110 hurdles (16.4) and the 300 hurdles (42.3), Alex Adams in the 1,600 (4:50.3) and the 3,200 (10:49.6), Kelvin Shank in the 200 (23.8), the 400 relay of Jacob Ortman, Ross Hickenbottom, Cordell and Shank (45.2), the 800 relay of Shank, Ortman, Conner Karg and Trevor Anderson (1:36.3) and the 3,200 relay of Alex Adams, Joey Adams, Aaron Scott and Ross Kelley (9:03.2).

Runner-up finishes came from Scott in the 800 (2:13.3) and the 1,600 (4:50.8), Alex Gardner in the discus (131-7) and the shot put (42-5 1/2), Karg in the 400 (52.1), Christopher Buschur in the 3,200 (11:26.6) and the 1,600 relay of Karg, Anderson, Shank and Hickenbottom (3:34.5).

For Triad, Allyssa Eaton was second in the high jump (4-6), Jennifer Chirinos was third in the 400 (1:08.1) and fourth in the 100 (14.7), Katie Lament was fourth in the 3,200 (13:44.8) and the 800 relay of Shelby Lake, Lauren Sizemore, Eaton and Chirinos were fourth (2:01.3).

The Cardinal boys saw Seth Donohoe take second in the high jump (5-10) and the long jump (18-10), Drew Loveless finish third in the 100 (12.2) and fourth in the 200 (24.4), while a fourth-place finish came from the 400 relay of Donohoe, Loveless, John Mason O’Niel and Damian Boldman (49.09).

 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn