Bellefontaine Examiner

Switch to desktop

BL boys, BHS girls capture titles at W-Goshen

Bellefontaine’s girls and Benjamin Logan’s boys track and field teams put on impressive displays and even set a few meet records Friday at the Waynesfield-Goshen Tiger Invitational.

TRACK & FIELD ROUNDUP

track shoes

Both local squads came away with first-place trophies.

The Chieftain girls won handily with 181 points. Parkway finished in second with 116.5 points, Carey was third with 78 points, the Raider girls were fourth with 77.5 points, Indian Lake came in fifth with 71 points, Riverside took sixth with 50 points, host W-Goshen was seventh with 44 points and Triad was ninth with 23 points.

“The girls’ victory was a total team effort as we scored big points in the field events, sprints, distance and relays,” said BHS head coach Ben Davis. “We must maintain health to beat Tipp City and others in two and a half weeks for the league crown.”

The boys meet saw the Raiders hold off Parkway to win 117-108. The Tigers were third at their own meet with 103 points, the Lakers were fourth with 88.3 points, the Chieftains were fifth with 82.3 points, while the Pirates were ninth with 17 points and the Cardinals were 10th with 11.3 points.

“I thought we had a solid effort from everyone,” said Ben Logan boys head coach Kevin Butler. “We were able to score in every event and double up guys in seven events.

“I think the performances of David Wenger and Craig Boling were outstanding. I think Landon Johnson has been the most consistent guy on our team this year and keeps improving every meet. It’s nice to win meets like this, but I feel like we still have a lot of room for growth if we want to reach our bigger goals as a team.”

Girls results

Bellefontaine’s girls 800 relay set a new meet record with a time of 1:51.5. That group consisted of Ashley Artis, Jessica Kinchen, Kameren Haley and Regan Price, while other winning relays included the 400 relay of the same group and the 1,600 relay of Rebecca Carman, Anya Smith, Ashley Artis and Price (4:31.2).

Also earning first-place finishes were Price in the 200 (27.73), Amber Jones in the 800 (2:43.9), Kinchen in the 100 hurdles (16.4), Kameren Haley in the long jump (15-5 3/4) and Alexa Haushalter in the pole vault (9-6).

Runner-up finishes came from Brenda Johnson in the discus (120-3) and the shot put (39-7 1/2), Carman in the 100 hurdles (16.5) and the 300 hurdles (51.6), Emma Earick in the pole vault (9-0), Jones in the 1,600 (5:54.3) and Kinsey Harman in the 800 (2:46.5).

Placing third were Smith in the discus (100-5), Maddie Butler in the 3,200 (13:54.2) and the 3,200 relay of Destiny Brown, Hannah Clayton, Karen Garcia and Butler (11:29.7), while fourth-place finishes came from Kinchen in the 300 hurdles (53.6), Smith in the shot put (36-11 3/4) and Mallory Stolly in the 1,600 (6:20.4).

Monica Mannings had the lone win for the Ben Logan girls after taking first in the 100 (13.1). She was also second in the 200 (27.78) and fourth in the 400 (1:07.9).

Marissa Wilbur took second in the triple jump (29-11 1/2) and was third in the 100 hurdles (17.1) and the 300 hurdles (52.3), while Ciarra Wirick was fourth in the 100 hurdles (17.5) and the pole vault (8-6) and was seventh in the high jump (4-6).

Also fourth was the 3,200 relay of Morgan Allen, Hannah Boysel, Caitie Johnson and Lindsey Longbrake (11:35.5) and a fifth-place finish came from the 800 relay of Mannings, Wilbur, Wirick and Tayler Rose (1:58.4).

Indian Lake was led by Caylee Wurster with a second-place finish in the 100 (13.3) and a third-place finish in the 200 (28.1), while other third-place finishes came from Ellen Schwieterman in the pole vault (9-0) and the 800 relay (1:55.3).

Coming in fourth were Heidi Sanabria in the triple jump (27-6 3/4) and Emily Teague in the 800 (2:52.2) and coming in fifth were Emali Sroufe in the 200 (29.4), Tarrah Berg in the pole vault (8-0), Sean Pusey in the discus (90-7), the 400 relay (55.6) and the 3,200 relay (11:54.3).

Riverside was powered by Ella Jackson with two first-place finishes. She won the 1,600 (5:53.6) and the 3,200 (12:47.02).

Also for the Pirates, Kerri Meade was third in the high jump (4-8), fourth in the 100 (13.8) and eighth in the 200 (30.2), while Brooke Hickey was fourth in the long jump (14-4 3/4) and fifth in the 300 hurdles (54.09).

For Triad, Allyssa Eaton was fourth in the high jump (4-8) and Katie Lament was fourth in the 3,200 (14:05.1) and fifth in the 1,600 (6:22.1).

Boys results

David Wenger highlighted Ben Logan’s boys performance by setting a new meet record in the 1,600 with a winning time of 4:40.7. He was also second in the 800 (2:08.9).

Other wins for Ben Logan came from Craig Boling in the 110 hurdles (16.05) and the 300 hurdles (43.1) and the 400 relay of Matt Wilt, Trent Rees, Boling and Jeremy Brisson (45.9).

Coming in second was the 3,200 relay of Wyatt Warren, Bryce Gray, Dan Kuhmer and Wenger (8:56.4), while Brisson was third in the 100 (11.7) and the 200 (23.8) and Landon Johnson was third in the discus (141-6).

Taking fourth was Johnson in the shot put (41-3) and Warren in the 3,200 (11:02.4).

Earning wins for Indian Lake’s boys were Ben Wahl in the pole vault (12-6), Chris Teague in the 400 (53.1), Joe Corwin in the triple jump (37-6) and the 800 relay (1:34.8).

Placing third for IL were Evan Zorn in the shot put (42-3), the 400 relay (46.8) and the 1,600 relay (3:40.4) with fourth-place finishes coming from Bobby Dye in the 110 hurdles (17.2) and Brad McIntire in the 800 (2:10.6).

The BHS boys were anchored by a first-place finish from Chantz Rose in the shot put (45-5), while Ryan Dunn provided runner-up finishes in the 1,600 (4:41.5) and the 3,200 (10:51.1).

Placing third were Blake Olson in the 3,200 (10:52.1), Bob Vermillion in the 300 hurdles (44.8) and Chase Wilcoxon in the pole vault (11-6), with fourth-place finishes coming from Rose in the discus (140-6), Storm Harman in the 1,600 (5:03.4) and the 1,600 relay of Cody Proffitt, Vermillion, Dyllan Laber and Andrell Roberts (3:44.9).

Seth Donohoe sparked Triad with a fourth-place finish in the high jump (5-10), a sixth-place finish in the long jump (18-4 1/4) and a seventh-place finish in the 300 hurdles (47.9). Kole Smith was eighth in the high jump (5-4) and the 3,200 relay was also eighth (11:27.2).

The Pirates saw a third-place finish from Sean Perkins in the 400 (54.5). Ryan Davidson took fifth in the 200 (24.2) and eighth in the 100 (12.0), the 800 relay was sixth (1:38.8), while eighth-place finishes came from Jon Norris in the 110 hurdles (19.6) and the 400 relay (49.9).

WL-Salem squads take second at Milton-Union

West Liberty-Salem’s boys and girls track and field teams came away with a pair of runner-up finishes Saturday at the Milton-Union Bulldog Invitational.

State power Minster won the girls meet with 238 points, WL-Salem came in second with 157 points and Tecumseh was third with 67 points.

Minster also rolled to the boys title with 230 points, while the Tigers were second with 106 points in the 10-team meet.

Get more track & field coverage in Monday's Examiner.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn