Bellefontaine Examiner

Switch to desktop

WL-Salem sweeps OHC quad meet

Chiefs win at Urbana

West Liberty-Salem’s boys and girls track and field teams gave another dominating performance Monday during a four-team Ohio Heritage Conference meet at Northeastern.

The Tiger girls won with 107 points, the host Jets were second with 81 points, Mechanicsburg was third with 32 points and Triad was fourth with 29 points.

The Tiger took the boys meet with 108 points, M’burg was second with 76.5 points, Northeastern was third with 51 points and Triad was fourth with 20.5 points.

Highlighting the night was freshman Morgan Freyhof, who broke her own school record in the 100-meter dash that she set last Saturday. Freyhof won the 100 in 12.79 on Monday to giver herself a new personal best.

Also earning wins for WL-Salem were Megan Etgen in the 100 hurdles (18.2), Abigail Rabenstein in the 300 hurdles (53.04), Meghan Vogel in the 800 (2:26.3), Shawnda Henault in the 3,200 (12:44.6), the 400 relay of Rabenstein, Etgen, Freyhof and Michaela Rausch (53.6), the 1,600 relay of Rabenstein, Vogel, Alyssa Strickland and Darby Thomas (4:24.3) and the 3,200 relay of Henault, Vogel, Strickland and Caylee Karg (10:28.2).

Coming in second for the Tigers were Rabenstein in the 100 hurdles (18.4), Henault in the 1,600 (5:53.9), Thomas in the 400 (1:05.3), Rausch in the 200 (29.2), Etgen in the long jump (13-5 1/2), Maddie Gantz in the shot put (34-3) and the 800 relay of Thomas, Karg, Rausch and Freyhof (1:56.1).

Taylor Cordell powered the Tiger boys with wins in the 110 hurdles (15.5), the 300 hurdles (44.4) and the long jump (19-0). Other wins came from Alex Gardner in the discus (133-10), Alex Adams in the 1,600 (5:01), Conner Karg in the 400 (55.06), Kelvin Shank in the 200 (23.6), Aaron Scott in the 3,200 (10:50.7), the 400 relay of Karg, Hauke Bruns, Jakob Nelson and Shank (3:42.4), the 800 relay of Shank, Karg, Cordell and Ross Hickenbottom (1:36.3) and the 3,200 relay of Alex Adams, Ross Kelley, Levi Spencer and Reese Shafer (9:30.9).

Runner-up finishes came from Jacob Ortman in the 100 (11.8), Alex Adams in the 800 (2:14.2), Joey Adams in the 3,200 (10:51.8), Gardner in the shot put (41-4), the 400 relay of Nelson, Karg, Trevor Anderson and Ortman (47.3) and the 3,200 relay of Scott, Joey Adams, Michael Lehman and Chris Davis (9:54.9).

For Triad’s girls, Allyssa Eaton won the high jump (4-10), Katie Lament was second in the 3,200 (14:20.2) with third-place finishes coming from the 800 relay (2:03.5) and Taylor Casey in the 100 hurdles (22.7).

Chieftains sweep four-team meet

Bellefontaine’s boys and girls track and field teams won a four-team meet at Urbana on Monday.

The Chieftain boys won with 110 points, the Hillclimbers were second with 70 points, Springfield Catholic Central was third with 44 points and Riverside was fourth with 26 points.

The BHS girls took first with 104 points, Urbana was second with 70 points, SCC was third with 33 points and the Pirates finished fourth with 29 points.

Earning first-place finishes for the Chieftain girls were Brenda Johnson in the discus (116-0) and the shot put (38-10), Alexa Haushalter in the pole vault (10-0), Rebecca Carman in the 100 hurdles (16.7), Kameren Haley in the 100 (13.9), the 400 relay of Kenzie Patton, Haley, Jessica Kinchen and Regan Price (53.4) and the 1,600 relay of Carman, Price, Ashley Artis and Olivia Breckler (4:33.5).

Taking second were Shauna Smith in the discus (107-2) and the shot put (36-8), Emma Earick in the pole vault (8-6), Haley in the long jump (14-2), Carman in the 300 hurdles (53.2), Price in the 200 (28.1), Oliviai Breckler in the 400 (1:09), the 800 relay of Artis, Haley, Kinchen and Patton (1:56.4) and the 3,200 relay of Kenzie Harmon, Destiny Brown, Karen Garcia and Melanie Moon (12:36).

Placing first for the BHS boys were Chase Wilcoxon in the pole vault (11-6), Chantz Rose in the shot put (46-2), Cody Proffitt in the 800 (2:15.3), Ryan Dunn in the 3,200 (10:15.2), Storm Harman in the 1,600 (5:05.4), the 400 relay of Jahkyha Lyburtus, Andrell Roberts, Dyllan Laber and Austen Benton (47.8), the 1,600 relay of Parker Neeld, Roberts, Laber and Bob Vermillion (3:46.9) and the 3,200 relay of Harman, Dunn, Lance Allinson and J.D. Bensman (9:48.3).

Runner-up finishes came from Rose in the discus (120-8), Cam Henry in the shot put (37-6), Vermillion in the high jump (5-8), the 800 (2:24.7) and the 300 hurdles (45.3), Dalton Short in the pole vault (10-0), Proffitt in the 1,600 (5:05.8), Dalton Short in the pole vault (10-0), Blake Olson in the 3,200 (11:00.6) and the 800 relay of Ryan Lopez, Roberts, Neeld and Benton (1:44.2).

Laker boys fourth at Kenton Relays

Read more track & field coverage in Tuesday's Examiner.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn