Bellefontaine Examiner

Switch to desktop

WILL TO WIN

Five area wrestlers prepare to battle at the state tournament in Columbus this weekend.

Lange-Heath

HEATH
LANGE

Indian Lake

Harmon-Beau

BEAU HARMON
Benjamin Logan

Henderson-LJ

L.J. HENDERSON
Indian Lake

Anderson-Trevor

TREVOR ANDERSON
West Liberty-Salem

Swank-Beau

BEAU
SWANK

Benjamin Logan

Indian Lake's Heath Lange and L.J. Hendeson and Ben Logan's Beau Harmon and Beau Swank will compete in Division II, while West Liberty-Salem's Trevor Anderson is set to compete in Division III.

____________________________________________________________________________

OHSAA STATE TOURNAMENT SCHEDULE

Thursday, February 28

2:00 p.m.      Doors open

3:00 p.m.      Session Number 1 (Championship Preliminaries and Consolations Round 1) begins: 10 mats

3:00 p.m.      Division III Championship Preliminaries

4:15 p.m.      Division II Championship Preliminaries

5:45 p.m.      Division I Championship Preliminaries

7:25 p.m.      Division III Consolation Round 1

8:00 p.m.      Division II Consolation Round 1

8:45 p.m.      Division I Consolation Round 1

Friday, March 1

9:00 a.m.      Doors open

10:00 a.m.    Session Number 2 (Quarterfinals and Consolations Round 2) begins: 10 mats

10:00 a.m.    Division III Championship Quarterfinals

10:40 a.m.    Division II Championship Quarterfinals

11:20 a.m.    Division I Championship Quarterfinals

12:15 p.m.    Division III Consolations Round 2

1:00 p.m.      Division II Consolations Round 2

1:45 p.m.      Division I Consolations Round 2

5:30 p.m.      Doors open

6:15 p.m.      Special Awards Ceremony

6:30 p.m.      Session Number 3 (Semifinals and Consolation Quarterfinals) begins: 9 mats

6:30 p.m.      Divisions I Championship Semifinals Mats 1 & 2

6:30 p.m.      Divisions I Consolation Quarterfinals Mat 3

6:30 p.m.      Divisions II  Championship Semifinals Mats 4 & 5

6:30 p.m.      Divisions II Consolation Quarterfinals Mat 6

6:30 p.m.      Divisions III  Championship Semifinals Mats 7 & 8

6:30 p.m.      Divisions III Consolation Quarterfinals Mat 9

8:50 p.m.      Divisions I Consolation Quarterfinals continue Mat 1-3

8:50 p.m.      Divisions II Consolation Quarterfinals continue Mat 4-6

8:50 p.m.      Divisions III Consolation Quarterfinals continue Mat 7-9

Saturday, March 2

9:00 a.m.      Doors open

10:00 a.m.    Session Number 4 (Consolations) begins: 9 mats

10:00 a.m.    Divisions I, II and III Consolations Semifinals

11:00 a.m.    Divisions I, II and Third, Fifth and Seventh place matches will be wrestled concurrently.

4:15 p.m.      Doors open

5:20 p.m.      Hall of Fame Ceremonies

5:30 p.m.      Session Number 5 (All Finals) begins: 3 mats

5:30 p.m.      Parade of Champions

5:45 p.m.      Divisions I, II and III First Place matches will be wrestled concurrently

See the Examiner's STATE WRESTLING PREVIEW PAGE in Wednesday's edition. CLICK HERE to subscribe today!

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn